Skip Navigation
  Name Title Group Contact
Tara Amos Amos, Tara Special Education Paraprofessional 706-549-0762
Taylor Aristizabal Aristizabal, Taylor 4th Grade Teacher
Libby Ayoob Ayoob, Libby Upper School English Teacher
Callie Barnes Barnes, Callie Athletic Assistant
Robyn Beall Beall, Robyn Kindergarten Teacher
Elizabeth Beck Beck, Elizabeth 3rd Grade Teacher
Janneke Bole Bole, Janneke Lower School Assistant
Laura Boswell Boswell, Laura Receptionist
Lisa Breedlove Breedlove, Lisa 3rd Grade Teacher
Laura Briscoe Briscoe, Laura Director of Admissions
Hunter Burnett Burnett, Hunter Upper School Social Studies Teacher
Doug Butts Butts, Doug Upper School Science Teacher
Tamela Butts Butts, Tamela Financial Assistant
Keyla Carson Carson, Keyla Director of Learning Support
Alisha Carter Carter, Alisha Kindergarten Teacher
Jared Clark Clark, Jared Head of School
Sara Clark Clark, Sara Middle School Math Teacher
Kelly Cole Cole, Kelly Director of Student Services
Helen Crawford Crawford, Helen 1st Grade Teacher
Heather Crouse Crouse, Heather Yearbook Teacher/Varsity Tennis Coach
Steve Crouse Crouse, Steve Upper School Principal
Nathan Donatelli Donatelli, Nathan Physical Education Teacher
Cynthia Doss Doss, Cynthia Upper School Math Teacher
Alexis Drury Drury, Alexis Assistant to the Head of School
Jerry Ediger Ediger, Jerry Upper School Bible Teacher
Mike Ediger Ediger, Mike Dean of Students
Tollie Ediger Ediger, Tollie Office Manager
Chad Evans Evans, Chad Director of Athletics
Julianne Evans Evans, Julianne Upper School English Teacher
Sonya Gilstrap Gilstrap, Sonya Upper School Science Teacher
Alex Gonzalez Gonzalez, Alex 4th Grade Teacher
Jill Green Green, Jill 2nd Grade Teacher
Tiffany Haymore Haymore, Tiffany Upper School Spanish Teacher
Carrie Herring Herring, Carrie Upper School Science Teacher
Jim Kill Kill, Jim Upper School Math Teacher
Sally Krieger Krieger, Sally 4th Grade Teacher
Luci Leach Leach, Luci Librarian/Teaching Assistant
Mark McAndrew McAndrew, Mark Upper School Bible Teacher
Whitney McMullan McMullan, Whitney Upper School Math Teacher
Barbara Moore Moore, Barbara 5th Grade Teacher
Sandra Nash Nash, Sandra Upper School English Teacher
Lisa Peacock Peacock, Lisa 1st Grade Teacher
Katherine Peavyhouse Peavyhouse, Katherine Upper School Social Studies Teacher
Sandy Potter Potter, Sandy Technology Teacher
Tiffany Rasmussen Rasmussen, Tiffany Lower School Principal 706-769-9372
Joshua Roberts Roberts, Joshua Upper School Latin Teacher 706-769-9372
Angie Sanders Sanders, Angie Lower School Art Teacher
Teri Sanders Sanders, Teri Upper School Social Studies Teacher
Karen Schaefer Schaefer, Karen Lower School Latin Teacher
Kristen Sepesi Sepesi, Kristen Lower School Assistant
Nan Siple Siple, Nan Art Teacher
Emma Stephens Stephens, Emma Upper School English Teacher
Elizabeth Werner Werner, Elizabeth Teaching Assistant
Mary Claire Wills Wills, Mary Claire Music Teacher
Name Title
Amos, Tara Special Education Paraprofessional
Aristizabal, Taylor 4th Grade Teacher
Ayoob, Libby Upper School English Teacher
Barnes, Callie Athletic Assistant
Beall, Robyn Kindergarten Teacher
Beck, Elizabeth 3rd Grade Teacher
Bole, Janneke Lower School Assistant
Boswell, Laura Receptionist
Breedlove, Lisa 3rd Grade Teacher
Briscoe, Laura Director of Admissions
Burnett, Hunter Upper School Social Studies Teacher
Butts, Doug Upper School Science Teacher
Butts, Tamela Financial Assistant
Carson, Keyla Director of Learning Support
Carter, Alisha Kindergarten Teacher
Clark, Jared Head of School
Clark, Sara Middle School Math Teacher
Cole, Kelly Director of Student Services
Crawford, Helen 1st Grade Teacher
Crouse, Heather Yearbook Teacher/Varsity Tennis Coach
Crouse, Steve Upper School Principal
Donatelli, Nathan Physical Education Teacher
Doss, Cynthia Upper School Math Teacher
Drury, Alexis Assistant to the Head of School
Ediger, Jerry Upper School Bible Teacher
Ediger, Mike Dean of Students
Ediger, Tollie Office Manager
Evans, Chad Director of Athletics
Evans, Julianne Upper School English Teacher
Gilstrap, Sonya Upper School Science Teacher
Gonzalez, Alex 4th Grade Teacher
Green, Jill 2nd Grade Teacher
Haymore, Tiffany Upper School Spanish Teacher
Herring, Carrie Upper School Science Teacher
Kill, Jim Upper School Math Teacher
Krieger, Sally 4th Grade Teacher
Leach, Luci Librarian/Teaching Assistant
McAndrew, Mark Upper School Bible Teacher
McMullan, Whitney Upper School Math Teacher
Moore, Barbara 5th Grade Teacher
Nash, Sandra Upper School English Teacher
Peacock, Lisa 1st Grade Teacher
Peavyhouse, Katherine Upper School Social Studies Teacher
Potter, Sandy Technology Teacher
Rasmussen, Tiffany Lower School Principal
Roberts, Joshua Upper School Latin Teacher
Sanders, Angie Lower School Art Teacher
Sanders, Teri Upper School Social Studies Teacher
Schaefer, Karen Lower School Latin Teacher
Sepesi, Kristen Lower School Assistant
Siple, Nan Art Teacher
Stephens, Emma Upper School English Teacher
Werner, Elizabeth Teaching Assistant
Wills, Mary Claire Music Teacher